تور واقعیت مجازی گوگل به شما اجازه می‌دهد در سایت‌های گردشگری جهان گشت بزنید

به لطف عکس‌ها و اسکن‌های لیزری گرفته شده توسط سازمان محافظت از آثار باستانی جهان، موسوم به CyArk، گوگل نوعی تور مجازی برای بازدید از سایت‌های گردشگری باستانی راه‌اندازی کرده است که احتمال داده می‌شود عمر زیادی نداشته باشند.

کشوری همانند برمه (میانمار) به دلیل وجود خشونت‌های قومی و مذهبی شدید محل امنی برای گردشگران نیست اما از ظرفیت‌های گردشگری ارزشمندی برخوردار است. به همین خاطر، سازمان‌های فعال در عرصه فناوری برای پیشگیری از فراموشی و دیده‌نشدن چنین سایت‌هایی، پروژه‌ی جالبی را راه‌اندازی کرده‌اند.

سازمان حفاظت از آثار باستانی بسیار پیشرفته‌ی CyArk با استفاده از اسکن‌های لیزری و تصاویری که با جزئیات کامل به ثبت رسیده‌اند، نمایش‌ها و تجسم‌های سه‌بعدی از ظرفیت‌های گردشگری باستانی جهان ساخته‌ است.

گوگل در همکاری با CyArk  که یک موسسه غیرانتفاعی است و دفتر مرکزی‌شان در آکلند آمریکا واقع شده است، پروژه‌ی Open Heritage خود را رونمایی کرد. به موجب این طرح از داده‌های سازمان سای‌آرک برای خلق تورهای مجازی سه‌بعدی از ۲۷ سایت میراث باستانی در سراسر جهان، از معبد بودایی‌های باگان در میانمار گرفته تا اقامتگاه صخره‌ای مسا وِرده در کلورادو استفاده شده است.